Najúžasnejší mrakodrap roku 2018 má najrýchlejší výťah na svete

Aktuality

Celý svet je v súčasnosti svedkom masívneho rozmachu vo výstavbe mrakodrapov, pričom v globálnych pretekoch v tejto oblasti vedú krajiny ako Čína, Saudská Arábia a Spojené štáty. Čína iba v priebehu minulého roka vybudovala viac mrakodrapov, než ktorákoľvek iná krajina vôbec dokázala postaviť za rok.

Developeri na trhu s nehnuteľnosťami čelia neustále narastajúcej konkurencii, keďže všetci sa usilujú vybudovať tú najvyššiu a najinovatívnejšiu výškovú budovu na svete. V Južnej Kórei však existuje mrakodrap, ktorému sa aj napriek konkurencii podarilo upútať na seba pozornosť a v istom zmysle prekonať všetky ostatné.

Komplex Lotte World Tower je situovaný v srdci mesta Soul a v polovici decembra získal ocenenie známe ako Emporis Skyscraper Award, ktoré je považované za celosvetovo najuznávanejšiu cenu za architektúru výškových stavieb.

Dokonca aj elegantný dizajn mrakodrapu je zatienený jej rekordnými prvkami, ktoré zahŕňajú najvyššie umiestnenú vyhliadkovú plošinu na svete – tá má navyše sklenenú podlahu – ako aj vôbec najrýchlejší výťah na planéte.

Pozrite sa na to, ako bol tento skvost budovaný a ako vyzerá v súčasnosti.

Výstavba mrakodrapu začala v roku 2011, čo bolo viac než dve desaťročia po tom, ako developer získal stavebnú parcelu.

Developerská spoločnosť Lotte Corp. okrem tohto projektu zodpovedala aj za realizáciu najväčšieho interiérového zábavného parku na svete.

Vnútorná štruktúra mrakodrapu je navrhnutá tak, aby odolala aj zemetraseniu o intenzite 9,0 magnitúdy.

Priebeh stavby komplexu Lotte World Tower 10. decembra roku 2015.

Architektúra mrakodrapu tiež zodpovedá za to, že budova je schopná odolávať náporom vetra porovnateľným s intenzitou hurikánu Katrina, teda s rýchlosťou približne 290 kilometrov za hodinu.

Mrakodrap v Soule je vysoký viac ako 548 metrov, čo z neho robí najvyššiu budovu v Južnej Kórei a piatu najvyššiu budovu na svete.

Robotníci na stavbe mrakodrapu Lotte World Tower 10. decembra roku 2015.

Komplex bol po prvýkrát sprístupnený v priebehu apríla roku 2017, pričom zahŕňa 123 poschodí a 42 000 okien. Iba konštrukcia samotnej strechy si vyžadovala viac ako 3 000 ton ocele.

Dizajn mrakodrapu je síce naozaj moderný, ale vo veľkej miere bol inšpirovaný zakrivenými prvkami tradičného kórejského umenia a architektúry.

Mrakodrap Lotte World Tower vo výstavbe na pozadí mestskej scenérie Soulu.

Fasáda výškovej budovy je vyskladaná z bledého skla, ktoré vzdáva poctu kórejskej keramike.

Mrakodrap už do sto dní od svojho otvorenia prilákal 10 miliónov návštevníkov, čo predstavuje približne 120 000 ľudí denne.

Oficiálne otvorenie mrakodrapu v apríli roku 2017 oslavovali ohňostroje.

Budova zastrešuje kancelárske priestory, predajne a niektoré z najdrahších bytov v Kórei, ktorých trhová hodnota sa obvykle pohybuje okolo úrovne 18 000 dolárov za meter štvorcový.

V mrakodrape je okrem toho situovaný mimoriadne luxusný hotel s názvom Signiel Seoul. Avšak aj najnižšie podlažie tohto hotela sa ešte stále nachádza vyššie ako druhá najvyššia budova v meste.

Zdroj: Korea Bizwire

Medzi unikátne vlastnosti mrakodrapu patrí vyhliadková plošina s presklenou podlahou a najrýchlejší výťah na svete.

Dvojpodlažný výťah známy ako Sky Shuttle premáva rýchlosťou viac ako 35 kilometrov za hodinu. To znamená, že je schopný dopraviť ľudí z prvého poschodia až na vyhliadkovú plošinu na 121. poschodí iba v rámci jednej minúty.

V mrakodrape sa v priebehu roka 2018 organizoval takzvaný „beh v oblakoch“, počas ktorého sa účastníci snažili zdolať všetkých 2 917 schodov až na vrchol budovy.

Mrakodrap Lotte World Tower sa v máji roku 2018 stal dejiskom vertikálneho maratónu.

Vertikálne maratóny sa síce usporadúvajú aj v iných krajinách, ale preteky organizované v mrakodrape Lotte World Tower sú tými najdlhšími a prekonávajú najväčší počet poschodí.

Mrakodrap môže mať ekonomický dopad o hodnote až 3,8 miliardy dolárov.

Predseda developerskej spoločnosti Lotte Corp. drží pochodeň zimných olympijských hier v roku 2018 pred mrakodrapom Lotte World Tower.

Očakáva sa, že komplex v Južnej Kórei bude každoročne vítať približne 60 miliónov turistov. Keďže projekt bol vyhlásený za najlepší mrakodrap dokončený v roku 2017, zvyšovanie návštevnosti by nemalo byť veľkým problémom.

Zdroj: Lotte World Tower