Najhorúcejšie stavebné trhy Európy potrebujú prilákať stratenú pracovnú silu

Aktuality

Vasile Kocori a jeho muži pracujú na konštrukcii vznikajúcej výškovej budovy v Bukurešti, kde na základnú kostru vešajú stovky oceľových nosných trámov, ktoré budú čoskoro súčasťou panorámy hlavného mesta Rumunska.

Práca v nebezpečnej výške a odolávanie silnému vetru je už samé o sebe náročnou záležitosťou. Kocoriho ďalšou zložitou úlohou bolo však v tomto prípade nájsť desiatky robotníkov, ktorí by vôbec boli schopní zvládnuť túto prácu. Nakoniec bol nútený stiahnuť najskúsenejších zamestnancov z iných stavieb a tých zvyšných menej skúsených prerozdeliť na iné projekty, ktoré sa v súčasnosti realizujú po celom území rozľahlého rumunského mesta.

Kocori ďalej uviedol: „Tento projekt je teraz našou prioritou.“ Týmito slovami opísal vznikajúci komplex Equilibrium, ktorý bude po dokončení zahŕňať dve 11-poschodové kancelárske budovy. Kocori je v rámci tohto projektu stavbyvedúcim developerskej spoločnosti Skanska Property Romania, pričom hodnota celej výstavby komplexu dosahuje až 37 miliónov eur.

Podobné: Sen o živote na predmestí by sa nemal stať nočnou morou

Kocori ďalej povedal: „Iba polovica chlapov, ktorých mám k dispozícii, zvláda túto prácu bez problémov. Druhá polovica z nich by ešte potrebovala nazbierať omnoho viac stavbárskych skúseností.“

Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v oblasti stavebného priemyslu je v súčasnosti prevládajúcim trendom vo viacerých krajinách východnej Európy. Navyše treba poznamenať, že práve v tomto regióne zaznamenávame najrýchlejšie sa rozvíjajúci stavebný sektor na území Európy a chýbajúca pracovná sila zásadne ohrozuje jeho ďalší vývoj, ako aj budúcnosť miestnych ekonomík.

V krajinách, akými sú Poľsko či Maďarsko, medzitým výrazne narástla vlna nacionalizmu a odporu práve voči tomu druhu prisťahovalectva, ktorý by mohol pomôcť vyplniť vákuum na trhu práce týchto štátob.

Robotníci zo strednej a východnej Európy už po dobu niekoľkých posledných rokov migrujú na západ a hľadajú si lepšie platené zamestnanie – a to aj napriek tomu, že „západné“ peniaze sa vo veľkej miere presúvali práve na východ regiónu, kde zásadne transformovali bývalé komunistické metropoly ako Bukurešť, Budapešť a Varšavu.

Európska únia v roku 2004 začala expandovať do bývalého východného bloku a iba Poľsko a Rumunsko odvtedy opustilo viac než päť miliónov obyvateľov. Súčasťou obrovského odlivu pracovnej sily bolo mnoho stavbárov, ktorí si následne našli nové živobytie v mestách ako Londýn, Berlín a Madrid.

Kľúčovou dilemou súčasnosti je otázka, ako ich prilákať naspäť. Mzdy sú síce na vzostupe, ale ešte stále výrazne zaostávajú za tým, čo môžu ľudia zarobiť v západnej Európe. Na trhoch práce sa zároveň neobjavuje dostatok nových a kvalifikovaných pracovníkov.

Zásadným činiteľom je navyše aj konkurencia, ktorá medzi samotnými krajinami vládne.

Rakúska developerská spoločnosť Strabag v súčasnosti realizuje projekt výstavby nového štadióna pre slovenský národný futbalový tím v Bratislave o hodnote 50 miliónov eur, ktorý by mal zahŕňať 22 500 miest na sedenie. Výstavba sa však opiera o inštalatérov, zváračov, murárov a montérov okien zo zahraničných krajín vrátane Bulharska a Rumunska, ktorí musia nevyhnutne nahrádzať nedostatok domácej pracovnej sily.

Juraj Bacmaňák, ktorý je vedúcim bratislavského projektu, uviedol, že potreba efektívne realizovať a čo najrýchlejšie dokončovať podobné projekty často núti developerov zameriavať sa na zahraničné trhy práce a zamestnávať pracovníkov s nedostatočnými alebo nulovými stavbárskymi skúsenosťami.

Bacmaňák povedal, že v Bratislave momentálne rastie celý zástup nových projektov, ktoré si „vyžadujú účasť 25 000 stavbárov, ktorí tu jednoducho nie sú.“

Michal Jurka, ktorý je výkonným riaditeľom švédskej spoločnosti Skanska pre Českú republiku, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, ktorá má v týchto regiónoch rozbehnutých 300 projektov, uviedol, že aj tento developer zaznamenáva podobné problémy v každom zo spomenutých štátov.

Jurka povedal: „Výstavba komerčných nehnuteľností tu dosahuje svoj vrchol za posledné roky. Na všetkých trhoch však jasne vidíme, že miestna pracovná sila nepostačuje na uspokojovanie výrazného dopytu.“

Štatistiky publikované v polovici novembra naznačujú, že veľká väčšina Poliakov už v súčasnosti nezvažuje migráciu na západ. Počet východoeurópskych občanov pracujúcich v Británii za obdobie posledných troch mesiacoch klesol o 15%, za čo je sčasti zodpovedný plánovaný odchod krajiny z EÚ.

Ekonomické rozdiely medzi jednotlivými krajinami regiónu prispeli k šíreniu takzvaného nativizmu a protekcionizmu. Poľský premiér Mateusz Morawiecki vyzval Poliakov k tomu, aby sa vrátili do svojej domoviny a pomohli podporiť jeho „ekonomický patriotizmus“. Morawiecki povedal, že Poľsko už naďalej nemôže byť iba krajinou, z ktorej si západná Európa bude brať čokoľvek sa jej zachce. Vyslovil tiež kritiku na adresu zahraničných spoločností, ktoré údajne „kolonizujú“ jeho krajinu.

Na pozadí tejto iniciatívy však existuje potreba udržiavať rast miestnej ekonomiky, v rámci čoho sú stavitelia životne dôležitým faktorom, keďže EÚ vo veľkej miere investuje do infraštruktúry v podobe cestných komunikácií, letísk a kanalizácií, pričom súkromní developeri sa zameriavajú predovšetkým na kancelárske budovy.

Dodávatelia sa v súčasnosti snažia držať krok s najsilnejším dopytom po komerčných nehnuteľnostiach za posledné desaťročie – mnohé spoločnosti totiž rozširujú svoju produkciu alebo túžia vymieňať zastarané budovy v centrách miest za moderné a technologicky vyspelé komplexy.

Za zmienku stojí Maďarsko, ktoré má v budúcom roku dosiahnuť najrýchlejší rast developerského sektora v Európe. Táto krajina je aktuálne spolu so Slovenskom posilnená masívnymi projektmi infraštruktúry. Český, poľský a rumunský trh sú poháňané potrebou nových kancelárskych budov, tovární a distribučných centier, čo vyplýva zo silného dopytu zo strany spotrebiteľov.

Realitné spoločnosti Colliers International a Cushman & Wakefield odhadujú, že v prvej polovici tohto roka bolo v európskych regiónoch do komerčných nehnuteľností investovaných viac ako päť miliárd eur, pričom celkový objem týchto investícií prevyšuje hodnoty z roka 2017 až o 13 miliárd eur.

Podobné: 13 tipov ktoré Vám pomôžu na trhu s nehnuteľnosťami

Michael Smithing, ktorý je riaditeľom konzultačnej kancelárie Colliers International v Budapešti, vysvetlil: „Staviame skutočne veľa, ale stále to nestačí. Developeri realizujú stále nové projekty, ale je to pre nich náročné a drahé.“

Developeri síce vyhľadávajú kvalifikovaných pracovníkov, ale tí požadujú vyššie mzdy – a to práve v čase, keď začínajú výrazne stúpať ceny stavebných materiálov.

Spoločnosť Hagag Development Europe, ktorá sídli v Tel Avive, v súčasnosti realizuje rekonštrukciu sídla bývalej ropnej spoločnosti v centre Bukurešti a premieňa ho na modernú sedemposchodovú administratívnu budovu. Hodnota rekonštrukcie dosahuje osem miliónov eur, pričom na celom projekte pôsobí iba 35 pracovníkov.