Ako vytvoriť v 3 izbovom byte detskú izbu pre dvoch nezbedníkov?

Blog

Smiech … plač … učenie … hry … Zdieľaná detská izba je priestor, ktorý musí zvládnuť každú situáciu. Úlohou rodičov je pre svojich špuntov tento priestor vytvoriť s ohľadom na vekový rozdiel detí, vzrast a v neposlednom rade na finančný rozpočet. Navrhnúť spoločnú detskú izbu v klasickom paneláku môže byť výzvou, no nebojte sa jej. S trochou inšpirácie od interiérového štúdia Live IN dokážete vytvoriť zábavné, atraktívne a predovšetkým zorganizované priestory.

Navrhovanie detskej izby pre súrodencov nie je až tak náročné, ako sa zo začiatku môže zdať. Malé miestnosti však môžu byť ľahko zahltené rušivými farbami. Predmety a hračky zamerané pre deti sú často v pestrých farbách a vzoroch, preto majte na pamäti, že niekedy menej je viac a z toho dôvodu sa vyplatí udržať kompaktný priestor biely. Váš prvý krok je vybrať základnú farebnú paletu pre hlavné prvky miestnosti (steny, koberec, nábytok) . Farebné kombinácie ako biela, šedá, tyrkysová alebo zmes základných pastelových farieb dobre fungujú ako pre chlapcov, tak aj pre dievčatá. Ak chcete doplniť základnú paletu, doplňte vrstvy doplnkových farieb a vzorov. Napríklad šedo-bielu miestnosť rozjasnia drevené prvky a pastelovo-zelené príslušenstvo.

Dnešný trh nám ponúka široké spektrum možností pri výbere tapiet. Ak zvolíte tapetu na jednu stenu nebude pôsobiť rušivo, ale prirodzene kontrastovať so zvyškom stien, ktoré by mali byť v jemných odtieňoch. Steny môžete doplniť jemnými dekoračnými doplnkami vo farbách, ktoré sme už použili.
Ideálne umiestnenie tapety je v mieste postele. Prírodný vzor v čierno-šedých farbách na bielom podklade sa nenútene dopĺňa s pastelovými farbami a prvkami prírodného dreva. Môžete tak dosiahnuť roztomilé pozadie ktoré je taktiež praktické a umývateľné. Prírodný podtón podčiarknete svetlozeleným kobercom s vysokým vlasom (napr. IKEA).

Nedostatočný priestor môže byť problémom pre rodiny s dvoma deťmi v klasických
3- izbových panelových bytoch. Avšak trh s nábytkom ponúka veľa príležitostí na to, aby ste dosiahli dobre navrhnutú detskú izbu s dostatkom úložného priestoru a miesta pre pokojný detský spánok. Odporúčame využiť skúsenosti interiérových dizajnérov, ktorí dokážu aj v malej izbičke navrhnúť nábytok na mieru a vytvoriť tak ideálny priestor pre podporu fantázie a rastu osobnosti dieťaťa.

Ak sú vaše deti dostatočne staré, poschodové postele sú vždy vynikajúcou voľbou, pretože z malého priestoru vyťažia maximum. Či je v tvare L alebo vertikálne nad sebou.
Poschodová posteľ efektívne využíva všetok priestor. Často má zabudované úložné priestory, ako napríklad vysúvacie zásuvky v schodiskách a pod posteľou. Môžete ich využiť na uskladnenie perín, hračiek či knižiek. Klasickú poschodovú posteľ oživíte dizajnovými prvkami v tvare domčeku či zábranami proti vypadnutiu, ktoré splnia taktiež bezpečnostnú funkciu.

Zvyšný priestor využite pre šatníkové riešenia, kedy odporúčame nastaviť skladovanie v dvoch úrovniach. Nižšia úroveň by mala byť dostupná i pre deti a vo vyššej úrovni uskladníte sezónne oblečenie. Taktiež odporúčame rozdeliť šatníkovú skriňu do dvoch blokov aby malo každé z detí priestor pre svoje oblečenie. Zvyšnú časť priestoru dotvorte hracími prvkami, písacím stolíkom a vytvorte priestor kde môžu deti rozvíjať svoju kreativitu. Výborným riešením sú i popisovateľné tapety či nátery tabuľového charakteru. Ako budú deti rásť, hrací kútik bez problémov pretvoríte na pracovný pre začínajúcich školáčikov. Jemne pridajte doplnky v témach špecifických pre dievčatá i chlapcov v jednom alebo dvoch doplnkoch, ale držte sa už použitých farieb a dizajnu dekorácii.

Tak sme si povedali snáď o všetkom, čo by v hravej zdieľanej detskej izbe nemalo chýbať. Ešte jedna poznámka nakoniec. Pri zariaďovaní detskej izby neprestávajte myslieť na výšku svojho dieťatka. Všetko by malo byť situované tak, aby veci boli dostupné vzhľadom na jeho vzrast. Celý jeho detský svet bude bezpečnejší a ľahšie sa mu bude spoznávať.

Inšpirujte sa návrhmi interiérového štúdia Live IN