Ako dlhodobá udržateľnosť formuje modernú architektúru

Aktuality

Keď sa hovorí o dlhodobej udržateľnosti, prvým kontextom, ktorý nám v súvislosti s touto témou napadne, je životné prostredie. Americká vládna energetická agentúra však uvádza, že takmer 50% emisií CO2 je produkovaných budovami, čo znamená, že otázka dlhodobej udržateľnosti by sa mala v súčasnosti vo veľkej miere riešiť aj v kontexte architektúry.

Štúdia výskumnej inštitúcie MIT zároveň ukázala, že trvalo udržateľný dizajn sa v súčasnosti stáva štandardom už v mnohých krajinách naprieč celým svetom. Okrem otázok súvisiacich s energiou nepochybne existuje veľa ďalších aspektov, akými sú napríklad zdravé prostredie pre prácu a život, ktoré sú kľúčové pre stavbu skutočne udržateľných budov.

Predstavujeme Vám osem našich najobľúbenejších zelených budov, ktoré v súčasnej architektúre svojou inovatívnosťou formujú trendy dlhodobej udržateľnosti.

Zelená stena v Paríži

Vertikálna záhrada Patricka Blanca.

Túto živú stenu či vertikálnu záhradu vytvoril botanik Patrick Blanc a pokrýva jednu zo stien 5-poschodového parížskeho obytného domu zvlnenou masou 7 600 rastlín. Tento objekt sa právom nazýva ako „Oáza Abú Kíru“ a obsahuje zástupcov z 237 rôznych rastlinných druhov.

Blanc o projekte povedal: „Som veľmi rád, že mám možnosť prispieť k životnému prostrediu a environmentálnemu povedomiu obyvateľov historickej štvrti v srdci Paríža.“

Podobné: 10 dôvodov, prečo by ste v roku 2019 mali investovať do zelených nehnuteľností

Miniatúrny zelený dom

Miniatúrny dom so všetkým nevyhnutným k zdravému životu.

 

Koncept miniatúrnych domov sa do popredia dostal v roku 2016 prostredníctvom dokumentu o minimalizme, v ktorom dizajnér Jay Austin hovoril o tom, ako a prečo sa presťahoval zo svojho bytu, kde platil nájomné na úrovni 1 200 dolárov za mesiac, do miniatúrneho domova, ktorý si sám navrhol. Ľudia sa do podobných miniatúrnych domov sťahujú z rôznych dôvodov, avšak medzi najpopulárnejšie patria všeobecné zjednodušenie života, túžba po sebestačnosti, výhodné finančné vyhliadky a v neposlednom rade environmentálna uvedomelosť. Menší dom v konečnom dôsledku produkuje menšiu environmentálnu stopu.

Green Office Park v Indonézii

Zelená kancelárska štvrť šetrí energiu, vodu a prírodné zdroje.

Indonézia nemá obzvlášť pozitívnu reputáciu ako krajina šetrná k životnému prostrediu. Napriek tomu sa však zdá, že indonézska inštitúcia Green Building Council sa v súčasnosti snaží podnikať kroky smerom k zabezpečeniu udržateľnej budúcnosti krajiny a dosahovaniu uhlíkovo neutrálnej klímy. Organizácia plánuje dosiahnuť svoj cieľ pomocou takzvaného zeleného staviteľstva, ktoré by malo zahŕňať vhodný rozvoj lokalít, zvyšovanie energetickej účinnosti, šetrenie vodou a materiálovými zdrojmi pomocou recyklovania, zlepšovanie kvality ovzdušia v interiéroch a ekologický manažment budov.

Projekt BSD Green Office Park predstavuje prvú zelenú kancelársku štvrť v tejto krajine a pokrýva celkovú plochu približne 25 hektárov. Celý areál ja charakteristický parkovou atmosférou a zahŕňa 11 päťposchodových budov. Realizácia tohto projektu je oceňovaná za to, že do funkčnej architektúry začlenila „moderné prvky zelených technológií za cieľom šetrenia energie, vody a prírodných zdrojov“.

Environmentálne uvedomelá austrálska architektúra

Ekologické obydlia v Austrálii.

ArchiBlox je dokonalým príkladom dizajnérskeho štúdia, ktoré sa usiluje o presadenie dlhodobo udržateľnej modernej architektúry. Motto tejto inštitúcie znie:

„Chceme, aby bola architektúra udržateľnejšia pre našu planétu a dostupnejšia pre všetkých ľudí.“

ArchiBlox predstavila koncept Avalon House – ekologicky udržateľný príbytok, ktorý bol postavený iba v priebehu šiestich týždňov. Tento kompaktný dom so zelenou strechou sa nachádza na pláži v oblasti New South Wales v Austrálii a generuje mimoriadne malú environmentálnu stopu.

Pri konštrukcii obydlia bola minimalizovaná produkcia odpadu, použité drevo pochádzalo z certifikovaných zdrojov a udržateľne spravovaných lesov a strecha objektu bola vybavená zelenou vrstvou, ktorá minimalizuje odtok dažďovej vody a nadpriemerné ohrievanie interiéru, pomocou slnečného žiarenia. Vo vnútorných priestoroch boli okrem toho použité farby s nízkym obsahom škodlivých látok a prípravky na báze prírodných olejov.

Dom s pozitívnou uhlíkovou stopou v centre mesta

Energetická produkcia austrálskeho prototypu prevyšuje jeho spotrebu.

Ďalším pozoruhodným dlhodobo udržateľným projektom je prvý dom na kľúč s pozitívnou uhlíkovou stopou v Austrálii, ktorý opäť navrhlo štúdio ArchiBlox. Najvýznamnejšou vlastnosťou tohto prototypu domu so zelenou strechou je fakt, že dokáže vyprodukovať viac energie, ako jej spotrebuje. Prvý exemplár takéhoto obydlia je dočasne vystavený v samotnom srdci mesta Melbourne. Tento objekt je neklamným dôkazom skutočnosti, že architekti nemusia nevyhnutne študovať dlhodobú udržateľnosť na akademickej úrovni, aby dokázali vytvoriť stavby prospešné pre ľudí a životné prostredie.

Zelená klietka v Bangkoku

Znižovanie ekologickej stopy v mestách.

Čím zelenšia budova, tým lepšie. Obzvlášť veľkou výhodou je, keď Vám takáto budova dokáže poskytnúť plodiny ako napríklad olivy. Oceľová mriežka so 102 malými olivovníkmi zdobí tento dom v Bangkoku, ktorý navrhla miestna architektonická kancelária Anonym. V rámci projektu Flower Cage House majú „rastliny vytvoriť symbol pokoja a zároveň pomáhajú zjemniť vzhľad fasády budovy.“

Zelená strecha v štvrti Hamptons

Dlhodobá udržateľnosť na luxusnej úrovni.

Hamptons je známou luxusnou štvrťou na východnom pobreží ostrova Long Island v štáte New York, ktorú vyhľadávajú najbohatší záujemcovia sveta o nové bývanie. Tento dom sa o dosiahnutie dlhodobej udržateľnosti usiluje prostredníctvom pozoruhodnej zelenej strechy.

Podobné: Sen o živote na predmestí by sa nemal stať nočnou morou

Parížsky luxusný hotel Due v roku 2022

Luxusný hotel v Paríži.

Moderné trendy dlhodobej udržateľnosti sa nakoniec dotkli aj uvedomelých architektov zodpovedných za návrhy luxusných hotelov. Tento úžasný botanický systém v konečnom dôsledku vôbec nepripomína miesto určené na ubytovanie hostí. Jedná sa o víziu dlhodobo udržateľného a inovatívneho luxusného hotela v Paríži, ktorý by mal byť otvorený už v priebehu roka 2022.

Udržateľnosť udáva smer modernej architektúry

Zatiaľ čo výstavba a rozvoj prinášajú ľudskej spoločnosti nespočetné výhody, zároveň majú významné negatívne vplyvy na životné prostredie a zdravie obyvateľov. Budovy po celom svete denne spotrebujú obrovské objemy elektrickej energie, vody a ďalších zdrojov. Zelená architektúra však má potenciál znížiť hodnoty uhlíkových emisií na ceste k trvalo udržateľnému rozvoju spoločnosti. V súčasnosti máme k dispozícií nevídané možnosti a široký zástup ekologických technológií, tak prečo ich nevyužiť? Stavebný priemysel v posledných dvoch desaťročiach čelí zvýšenému dopytu po dlhodobo udržateľných riešeniach, čo je dôvodom na radosť pre všetkých z nás.