5 najlepších developerských projektov na svete od popredných architektov

Aktuality

Vizionárske kreácie stavebného dizajnu dokážu v plnej miere angažovať pozorovateľa, vzbudiť jeho záujem a poskytnúť inšpiratívny zážitok. Jedinečné architektonické objekty sa často vyznačujú akousi neopísateľnou kvalitou, ktorá v sebe spája dizajnérsku vynaliezavosť, charakter konkrétneho miesta a predovšetkým obrovskú kreativitu.

Architektonické monumenty súčasnosti však nie sú určené iba na to, aby boli obdivované výhradne z diaľky. Steven Holl, ktorý je uznávaným americký architektom, v súvislosti s unikátnym komplexom Linked Hybrid v Pekingu vysvetlil: „Takéto stavby nie sú iba o vytváraní architektonických skvostov, ale predovšetkým o formovaní verejných priestranstiev. Jednoducho ich nemôžete pochopiť, kým ich nepreskúmate z každej strany.“ Holl tiež poznamenal, že obytno-kancelársko-komerčný komplex Linked Hybrid je „ultra-zelenou“ výstavbou, za čo je zodpovedných 655 geotermálnych studní pod samotným komplexom, ktoré zabezpečujú vykurovanie a chladenie celej budovy. Podobne ako najlepší architekti jeho generácie, aj Holl nevyhnutne spája sociálnu a environmentálnu zodpovednosť s estetickými ambíciami svojich projektov.

Zoznámte sa s niektorými z najpozoruhodnejších architektonických projektov súčasnosti, ktoré pútajú pozornosť okoloidúcich a transformujú panorámy svetových metropol.

1. Koncertná sieň a konferenčné centrum HARPA

Lokalita: Reykjavík, Island
Dizajn: Henning Larsen Architects a Batteríið Architects
Výstavba dokončená v roku: 2011

Tento architektonický skvost vdýchol nový život ospalej prístavnej štvrti hlavného mesta Islandu ešte pred svojim oficiálnym otvorením. Svojou kaleidoskopickou fasádou vytvorenou z viacfarebného skla nepochybne vo veľkej miere zaujal miestnych obyvateľov a prilákal do mesta zahraničných návštevníkov. Kryštalický plášť, ktorý navrhol umelec Olafur Eliasson, nádherne dopĺňa ostré geometrické krivky celej štruktúry tohto komplexu. V noci sa navyše aktivuje LED osvetlenie exteriéru, ktoré transformuje korunný klenot nábrežia mesta na žiarivý maják krásy.

Podobné: 10 najväčších developerov nehnuteľností v Európe

2. Burj Khalifa

Lokalita: Dubaj, Spojené arabské emiráty
Dizajn: Skidmore, Owings & Merrill
Výstavba dokončená v roku: 2010

Táto veľkolepá výšková budova sa týči závratných 828 metrov nad okolitou púšťou a v súčasnosti drží rekord za najvyššiu stavbu na svete. 162 poschodí tohto mrakodrapu zahŕňa kancelárske priestory, luxusné byty, reštaurácie, hotel Armani a vyhliadkovú plošinu na situovanú na 124. poschodí. Atraktivita dizajnu tejto budovy však nepramení iba z jej úžasného vertikálneho profilu, ale tiež z jej elegantnej siluety. Celý komplex je pokrytý skleneným plášťom pretkávaným oceľovými nosníkmi, ktorý odráža lúče arabského slnka. Budova má pôdorys písmena „Y“, smerom hore sa celá postupne zužuje a je korunovaná 200-metrovým hrotom.

3. Komplex „Gardens by the Bay“

Lokalita: Singapur
Dizajn: Wilkinson Eyre Architects, Grant Associates
Výstavba dokončená v roku: 2012

Tento komplex pozostáva z dvoch kupolovitých štruktúr zo skla a ocele, ktoré sú domovom špičkovej botanickej záhrady v prosperujúcej štvrti Marina Bay v centre Singapuru. Komplex navrhnutý kanceláriou Wilkinson Eyre bol na Svetovom festivale architektúry v roku 2012 vyhlásený za budovu roka. Obe kupoly vo svojom interiéri replikujú odlišné klimatické podmienky suchého a vlhkého podnebia, vďaka čomu sa tu môžete prejsť ako lúkou posiatou kvetmi, tak aj horským lesom zaplaveným hmlou.

Rovnako pozoruhodným je aj priľahlý komplex vertikálnych záhrad, ktorý navrhla agentúra Grant Associates. Návštevníci tu majú možnosť prechádzať sa po visutých chodníkoch spájajúcich takzvané „super-stromy“, z ktorých niektoré sú dokonca vybavené fotovoltaickými článkami, vďaka čomu efektívne využívajú slnečnú energiu.

4. Linked Hybrid

Lokalita: Peking
Dizajn: Steven Holl Architects
Výstavba dokončená v roku: 2009

Tento komplex so zmiešaným využitím pozostáva z ôsmich prepojených výškových budov a ilustruje atraktívnu víziu pre rozvoj miest 21. storočia. Luxusné obytné nehnuteľnosti sa často stávajú akýmisi uzavretými komunitami – v tomto prípade však developeri umiestnili na prízemí komplexu široké promenády, kde majú aj príslušníci širšej verejnosti možnosť tráviť čas vo verejných priestranstvách, ktoré zahŕňajú záhrady, obchody, reštaurácie a dokonca školy. Jednotlivé budovy komplexu sú vysoko nad hlavami chodcov pospájané mostmi zo skla a ocele, v ktorých sú tiež situované obchodné priestory a kaviarne. Týmto spôsobom je vytvorený ďalší priestor, kde sa môžu miešať návštevníci komplexu s jeho obyvateľmi.

Podobné: 7 úžasne vysokých mrakodrapov, ktoré prekonávajú rekordy

5.The Shard

Lokalita: Londýn
Dizajn: Renzo Piano Building Workshop
Výstavba dokončená v roku: 2012

Tento 72-poschodový mrakodrap je najvyššou budovou západnej Európy. Týči sa na južnom brehu rieky Temže a zásadne mení panorámu britského hlavného mesta. Jeho dizajn je inšpirovaný tradičnými kostolnými vežami, pričom samotná budova disponuje ôsmimi skosenými presklenými fasádami, ktoré rôznym spôsobom odzrkadľujú okolité mesto a oblohu a ponúkajú pohľad do vnútra komplexu. Developerská spoločnosť Renzo Piano navrhla tento objekt ako vertikálnu dedinu a multifunkčná budova v súčasnosti zahŕňa kancelárske priestory, byty, reštaurácie a hotel. Celý komplex je korunovaný iba nedávno sprístupnenou vyhliadkovou plošinou, ktorá poskytuje úžasný výhľad až do vzdialenosti vyše 60 kilometrov do každej svetovej strany.