3 jednoduché a lacné spôsoby, ktorými vylepšíte svoj domov

Rady a tipy
Interiérový dizajn jednoducho a lacno.

Domov je priestorom, kde zdieľate mnohé spoločné chvíle so svojimi najbližšími, naberáte tu silu po náročnom dni alebo sedíte na pohovke a pozeráte dojímavé filmy.

Interiérový dizajn hrá dôležitú úlohu pri budovaní charakteru Vašej domácnosti a všetci si predsa zaslúžime cítiť sa doma pohodlne. Vhodná dekorácia interiéru nielen zásadne premieňa povahu samotného priestoru, ale môže tiež aktivovať rôzne nálady.

Rôzne farby vyvolávajú v ľuďoch rôzne pocity a je preto kľúčové zvážiť, aké farby chcete zahrnúť do svojho nového dizajnu.

Modrá, fialová a zelená sú známe ako chladné farby a podnecujú pokojnú atmosféru.

Červená, žltá a oranžová predstavujú teplé farby a môžu byť využité na pridanie tepla a temperamentu do Vášho domova.

Tieto farby však môžu predstavovať aj vášeň, pretože nám pripomínajú oheň a slnko. Pri renovácií priestoru je vo všeobecnosti vhodnejšie používať svetlé farby, pretože tmavé tóny môžu spôsobiť, že interiér Vám nakoniec bude pripadať stiesnený. Na druhej strane je pozoruhodné, keď je dizajnér natoľko odvážny, že sa rozhodne dodať interiéru silný charakter práve pomocou tmavej palety farieb.

Celková dekorácia interiéru môže byť pre niektorých ľudí naozaj strašidelným, stresujúcim a nákladným procesom. To však nemusí byť Vaším prípadom – obmedzený rozpočet môže v skutočnosti prebudiť Vašu vnútornú kreativitu. Nástroje, ktoré potrebujete na oživenie svojho životného priestoru, môžete mať priamo pod nosom. Ak je Vaša kuchyňa zastaralá, máte poruke nejaké zbytky farby, starý stôl alebo škaredú lampu, predstavíme Vám niekoľko nápadov, pomocou ktorých efektívne zveľadíte interiér svojho domova.

Podobné: Ako povýšiť dizajn Airbnb ubytovania na novú úroveň

Cenovo dostupná transformácia kuchyne

Samolepiace fólie môžete použiť na skrinkách a pracovných plochách, čím zmodernizujete svoju kuchyňu za zlomok ceny.

Dokonca aj tie najkvalitnejšie kuchyne sa môžu po niekoľkých rokoch javiť zastaralé a nákup kompletného nového vybavenia kuchyne môže byť naozaj nákladný. Skrinky, police a pracovné plochy svojej kuchyne však môžete ošetriť pomerne lacnými samolepiacimi produktmi, vďaka čomu oživíte štýl kuchyne iba za zlomok ceny.

Na trhu je dostupných viacero dizajnov takýchto samolepiacich fólií, čo Vám umožní držať sa vlastného štýlu – pričom medzi najobľúbenejšie patria prevedenia s mramorovým vzorom. Ak ste navyše fanúšikom elegantného dizajnu, replika mramoru dodá Vašej kuchyni zmysel pre luxus a kvalitu. Ak si zvolíte dizajn s lesklým efektom, Vaša ošumelá kuchyňa sa okamžite zmení na moderný priestor. Takéto samolepiace fólie sú nielen esteticky príjemné, ale za zmienku stojí aj ich kvalita a odolnosť. K rekonštrukcii týmto spôsobom budete potrebovať iba meraciu pásku, nožnice, skalpel a suchú handričku.

KROK 1: Uistite sa, že povrch, ktorý rekonštruujete, neobsahuje prach ani mastnotu.

KROK 2: Povrch pokryte fóliou a pomocou mriežky na zadnej strane zmerajte rozmery Vášho povrchu. Nechajte si niekoľko centimetrov navyše, aby ste potom mohli prehnúť fóliu cez okraj povrchu. Po zmeraní vyrežte požadovaný tvar.

KROK 3: Na rohu oddeľte fóliu od podkladového papiera a nalepte ju na povrch. Fóliu pritláčajte plynule a rovnomerne. Z podkladového papiera ju odlepujte postupne.

KROK 4: Prebytočnú fóliu odstráňte pomocou skalpelu a zahnite fóliu tak, aby sa prilepila na vnútornú stranu Vášho povrchu.

Kontrast môže oživiť Váš interiér.

Keď už máte povrchy ošetrené, môžete premýšľať o tom, ako pridáte do Vášho dizajnu kontrast. Do mramorovej kuchyne Vám odporúčame umiestniť medené doplnky, ktoré oživia celkovú atmosféru priestoru. Meď a mramor navzájom vhodne kontrastujú – meď dáva interiéru mestský a priemyselný charakter, kým mramor ja zodpovedný za nádych luxusu. Keď sa budete držať týchto jednoduchých princípov, Vaša kuchyňa sa stane senzáciou.

Dajte interiéru charakter pomocou zrkadiel

Zrkadlá vytvárajú ilúziu väčšieho priestoru.

Pri navrhovaní interiéru je dôležité premýšľať o tom, čo chcete, aby Váš dizajn tlmočil. Chcete dať priestoru ilúziu, že je väčší ako v skutočnosti? Alebo sem možno chcete pridať jedinečný a zvláštny prvok, ktorý by pútal pozornosť návštevy? Na trhu sú dostupné relatívne lacné štvorcové zrkadlá, ktoré môžete prilepiť na pevný povrch. Toto jednoduché riešenie Vám pomôže vytvoriť modernú funkčnú stenu, ktorú hľadáte.

Takéto zrkadlá majú hneď niekoľko funkcií. Jednoducho ich môžete prilepiť na hladké steny pomocou obojstrannej lepiacej pásky, ktorá je obvykle súčasťou produktu. Môžete z nich vytvoriť väčšie zrkadlo ľubovoľnej veľkosti alebo tvaru, podľa vlastných predstáv. Keď sa jedná o dizajn, mnoho umelcov sa riadi heslom čím väčšie, tým lepšie. Masívne zrkadlá sú však nákladným doplnkom, preto Vám odporúčame využiť túto dostupnejšiu alternatívu. Veľké zrkadlá samozrejme odrážajú okolitý priestor, vďaka čomu sa Váš byt bude zdať väčší a vzdušnejší.

Využite kreativitu a transformujte veci, ktoré už máte

Mramorový samolepiaci povrch dáva tomuto stolíku nový charakter.

Rekonštrukcia Vášho domova si nemusí nevyhnutne vyžadovať nákup nového zariadenia. Je pomerne jednoduché dosiahnuť, aby aj Vaše súčasné doplnky pôsobili štýlovejšie. Stačí experimentovať s farbou v spreji, samolepiacou fóliou, lesklými nátermi či dokonca s brúsnym papierom, ktorý v konečnom dôsledku dodáva nábytku mestský rustikálny vzhľad.

Stolík zobrazený na fotografii je kúpený z internetu a prerobený podobnou metodikou. Drevené nohy a okraje lacného konferenčného stolíka sú jednoducho nastriekané zlatou farbou. Samotná doska stola je ošetrená samolepiacim filmom s mramorovým vzorom. Keď budete navrhovať svoj vlastný nábytok, buďte odvážny. Zlato je atraktívne z tých správnych dôvodov, pričom veľmi vhodne kontrastuje s čiernym, mramorovým, sivým, bielym a ružovým tónom farieb.

Strieborné tóny vytvárajú sofistikovaný priestor.

Pri zdobení jedálenskej časti svojho bytu sa môžete rozhodnúť, že priestoru dáte nádych sofistikovanosti. To je možné efektívne docieliť zakomponovaním strieborných farebných tónov. Ak máte poruke starú lampu, ktorej sa za žiadnu cenu nechte vzdať, stačí nastriekať jej tienidlo striebornou metalickou farbou – a môže sa stať kľúčovým prvkom Vášho nového dizajnu. Ak takýmto spôsobom plánujete modernizovať akýkoľvek povrch, budete potrebovať niekoľko základných pomôcok: farbu v spreji, rukavice, masku na ochranu pred výparmi, maskovaciu pásku a handričku.

Strieborný doplnok dokáže zmeniť charakter celej miestnosti.

KROK 1: Nájdite si dobre vetraný priestor a v prípade potreby použite plachtu na prekrytie okolia. Prerábaný nábytok pripravte na rekonštrukciu obrúsením drsných povrchov a použite
maskovaciu pásku na prekrytie častí, na ktoré neplánujete nanášať farbu. Nakoniec sa uistite o tom, že časť, ktorú idete maľovať, je suchá a bez prachu.

Podobné: Ako renovovať byť aj keď žijete v podnájme

KROK 2: Uistite sa o tom, že plechovku pred použitím poriadne pretrepete, aby ste predišli upchávaniu farby. Pri striekaní ju držte približne 10 až 12 centimetrov od povrchu, ktorý maľujete. Farbu nanášajte rovnomerne, pomalým pohybom tam a späť, vždy mierne prekrývajte predchádzajúcu časť. Je dôležité, aby ste sprejom neustále hýbali, aby ste zabránili neželanému hromadeniu farby na jednom mieste.

KROK 3: Keď je Váš povrch prekrytý farbou, nechajte ho dostatočne vysušiť – schnutie farby môže trvať rôzne dlho v závislosti od produktu, ktorý ste použili. Po vysušení prvého náteru skontrolujte krytie farby a v prípade potreby opakujte proces rovnakým spôsobom.