10 európskych start-upov v oblasti proptech

Aktuality

Žijeme v čoraz globalizovanejšom svete, čo znamená, že sa omnoho častejšie sťahujeme a cestujeme. Nie je ničím výnimočným, že ľudia cestujú za prácou, ale sťahovanie sa do nového domova môže byť náročným procesom. Musíte predať svoj starý dom, nájsť si nový, kúpiť si ho alebo prenajať a presunúť všetky svoje veci. Navyše sa od Vás často očakáva, že všetko toto zvládnete takmer súčasne. Tento nátlak je následne spojený s problémami pri adaptácii na nové zamestnanie, vytváraní nových priateľstiev a štúdiu geografie nového mesta. Nemožno sa diviť, že sťahovanie je považované za jednu z najstresujúcejších skúseností v živote človeka.

Na celom trhu sa však objavujú start-upové spoločnosti zamerané na realitné technológie – tzv. „proptech“, ktoré majú potenciál výrazne uľahčiť namáhavú zmenu trvalého bydliska.

Mnohé online realitné kancelárie v súčasnosti ponúkajú spravovanie predaja obytných nehnuteľností, pričom si účtujú iba nízke provízie a niektoré dokonca poskytujú zálohy na nákup nového domova. Ďalšie platformy Vám zase pomôžu nájsť si ďalšie dlhodobé bývanie alebo dovolenkové nájomné nehnuteľnosti. Všetky tieto start-upy sa usilujú zlacniť a zefektívniť proces sťahovania sa pre kupujúcich, predávajúcich, nájomcov aj prenajímateľov.

Predstavujeme Vám desať začínajúcich európskych proptech podnikov, ktoré by ste mali sledovať na prelome rokov 2018 a 2019.

Life X

Ak sa túžite presťahovať do zaujímavej komunity, Vaše požiadavky dokáže naplniť dánska start-upová spoločnosť Life X, ktorá bola založená v roku 2014. Ponúka totiž bývanie v zdieľaných priestoroch v Kodani, Berlíne a Paríži pre jednotlivcov aj páry. Apartmány sú priestranné, čistené trikrát týždenne, plne vybavené a disponujú vynikajúcim TV systémom a prístupom k Wi-Fi.

Podobné: 5 inovatívnych spôsobov, ktorými sa virtuálna realita presadí na trhu s nehnuteľnosťami

Spotahome

Spoločnosť Spotahome bola založená v roku 2014 a špecializuje sa na strednodobý a dlhodobý prenájom bytov pre ľudí, ktorí sa chcú presťahovať do zahraničia. Platforma na svojej webstránke umožňuje ľuďom prezrieť si celú nehnuteľnosť bez toho, aby ju navštívili osobne. Ponuky na platforme sú doplnené fotografiami, video prezentáciou bytu, textovým popisom a dokonca obsahujú aj popis okolia. Záujemcovia môžu jednoducho prehľadávať a rezervovať si byty priamo online. Spotahome navyše poskytuje zákaznícku podporu vo viacerých jazykoch, vďaka čomu tiež pomáha uľahčiť proces sťahovania sa do cudzej krajiny – odstránením jazykových bariér medzi prenajímateľmi a nájomníkmi.

Appear Here

Na rozdiel od iných proptech spoločností, Appear Here sa zameriava na realitné ponuky pre firmy a spája predajcov s prenajímateľmi predajných priestorov na krátkodobé intervaly v celej Británii. Platforma tohto start-upu Vám umožňuje prenajímať si predajné priestory v obchodných domoch, trhoviskách a butikoch v mestách po celom svete, pričom služby spoločnosti sú oceňované na princípe „všetko v jednom“ – teda vrátane nájomného, energií a transakčných poplatkov. Spoločnosť navyše poskytuje vlastnú online platobnú platformu a právnu podporu. Vznikla v roku 2013 a doteraz získala 18,8 milióna eur.

Brickshare

Tento dánsky start-up je platformou pre hromadné financovanie, ktorej cieľom je „demokratizovať trh s nehnuteľnosťami“. Investori môžu prostredníctvom platformy nakupovať podiely v obytných nehnuteľnostiach bez ťažkostí spojených s ich kúpou, prenájmom alebo údržbou. Na webových stránkach spoločnosti môže do nehnuteľností investovať ktokoľvek, pričom minimálnou čistkou je 1 340 eur. Spoločnosť Brickshare bola založená v roku 2016 a prostredníctvom jej platformy investovalo do nehnuteľností už viac ako 6 000 ľudí. Junaid Ahmad, ktorý je generálnym riaditeľom start-upu, povedal: „Investorom prinášame možnosť nadobudnúť vlastnícky podiel v rezidenčných nájomných nehnuteľnostiach. Následne môžu očakávať potenciálne zisky z nájomného.“

Nested

Táto londýnska online realitná kancelária bola založená v roku 2016 a v novembri tohto roka nazhromaždila 135 miliónov eur. Jednou z výhod jej predajnej realitnej platformy je fakt, že využíva hĺbkovú analýzu dát na exaktné posúdenie hodnoty konkrétnych nehnuteľností. Start-up následne prevezme všetky detaily predaja Vášho starého domu, vrátane fotografovania, riadenia obhliadok a rokovania s potenciálnymi kupcami. Skutočne výnimočnou ponukou platformy je však to, že ak sa Vaša nehnuteľnosť nepredá do 30 dní, spoločnosť Vám poskytne zálohu o hodnote 90-95% jej ceny, aby ste si medzitým mohli dovoliť kúpiť nový domov. Start-upová spoločnosť uviedla, že v Londýne sa jej darí predávať dvakrát toľko nehnuteľností ako priemernej kamennej realitnej kancelárii.

PlaceILive

Táto start-upová spoločnosť z Litvy vyhodnocuje takzvaný Life Quality Index pre lokality vo veľkých mestách, vrátane Londýna, Berlína, San Francisca a New Yorku, pričom potrebné údaje získava od samotných obyvateľov v každej mestskej oblasti. Spoločnosť bola založená v roku 2012 a za úlohu si kladie poskytovať informácie o obytných oblastiach v rôznych mestách, čím pomáha záujemcom o nové bývanie dosahovať vyššiu kvalitu života.

Housfy

Španielska spoločnosť Housfy vznikla v roku 2016, za čo sú zodpovední Carlos Blanco a Albert Bosch. Start-up už cez svoju platformu predal viac ako 500 nehnuteľností, situovaných väčšinou v Barcelone a Madride. Spoločnosť vykazuje mesačný nárast o hodnote 23% a na rok 2019 plánuje medzinárodnú expanziu. Housfy si neúčtuje províziu, iba paušálnu sadzbu vo výške 3 600 eur, ktorú zaplatíte len vtedy, ak predáte svoj byt. Táto proptech spoločnosť tvrdí, že sa jej darí predávať byty za trhovú cenu v priemere do 60 dní.

Airsorted

Spoločnosť Airsorted z Londýna spravuje ponuky cestovných portálov ako Airbnb, Expedia, Booking.com a HomeAway. Poskytuje služby zahŕňajúce profesionálne fotografovanie nehnuteľnosti, výmenu kľúčov, údržbu a starostlivosť o bielizeň, ako aj dopĺňanie zásob v domácnosti a 24-hodinovú asistenčnú službu pre hostí. Spoločnosť Airsorted sa objavila na trhu v roku 2015, odvtedy spravovala nehnuteľnosti v celkovej hodnote viac než 25 miliónov libier a zamestnáva viac ako 100 pracovníkov po celom svete.

Movinga

Tento start-up Vám umožní naplánovať si celý proces sťahovania cez aplikáciu, pričom tím spoločnosti sa postará o všetko ostatné. Platforma sídli v Berlíne a iba nedávno uzavrela ďalšie kolo financovania v hodnote 15 miliónov eur, pričom celkovo získala už takmer 90 miliónov eur. Movinga sa aktuálne zameriava na sťahovanie v rámci miest, ale už čoskoro spustí službu Movinga Now, ktorá bude sprostredkovať medzimestské a medzinárodné projekty. Vznikla v roku 2015 a pokrýva už trhy v Nemecku, Švédsku a Francúzsku.

Podobné: Sen o živote na predmestí by sa nemal stať nočnou morou

Homerez

Start-upová spoločnosť Homerez pôsobí v Paríži a jej aplikácia uľahčuje vlastníkom ponúkať svoje dovolenkové nehnuteľnosti na viac ako 20 realitných webových stránkach. Ma trhu sa pohybuje od roku 2014 a vytvára reklamy v piatich jazykoch, ktoré následne zverejňuje na platformách ako HomeAway, Booking.com a Airbnb. Spoločnosť ponúka rôzne služby aj pre prenajímateľov, vrátane spravovania rezervácií, komunikácie so zákazníkmi a podpisovania nájomných zmlúv. Na platforme je momentálne prihlásených viac ako 6 000 majiteľov obytných jednotiek, pričom spoločnosť plánuje už v priebehu piatich rokov spravovať aspoň 50 000 nehnuteľností. Homerez získal v priebehu novembra 6 miliónov eur, čím navýšil svoj celkový zhromaždený kapitál na úroveň 10 miliónov eur.